Görev zamanlayıcı nasıl kullanılır

Görev zamanlayıcı nasıl kullanılır ?

Bir önceki yazımızda bat dosyası ile dosya kopyalamayı anlatmıştık. Dosya kopyalama işlemini yaptıktan sonra görev zamanlayıcı ihtiyacımız doğduğundan sizlere bu yazımızda görev zamanlayıcı nasıl kullanılır onu anlatacağız.

Görev zamanlayıcı ne işe yarar ? Bilgisayarınızın belirttiğiniz zamanlarda otomatik olarak çalışacağı genel görevler oluşturmak ve bunları yönetmek için görev zamanlayıcıyı kullanabilirsiniz. Şimdi bir önceki konumuzda hazırladığımız .bat dosyasını her gün saat 00:00 ‘da çalıştıralım.

  • Öncelikle bilgisayarınız da arama çubuğuna görev zamanlayıcı yazıp programı başlatalım.
  • Programı açtıktan sonra programın sağ kısmında bulunan eylemler bölümünde Temel Görev Oluştur yazısına tıkladıktan sonra açılan ekrandaki bilgileri dolduralım.
  • Temel görev oluştur ekranındaki görev adını girdikten sonra ileri seçeneğiyle bir diğer adıma geçelim. Bu adımda 7 adet görev süresi bulunmaktadır. Günlük, haftalık, aylık, bir kez, bilgisayar başlatıldığında, oturum açtığında, belirli bir olay günlüğüne kaydedildiğinde gibi seçeneklerimiz vardır biz bunlardan günlük olanı seçip bir sonraki adıma geçelim.
  • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi görevin ne zaman devreye girmesini istiyorsan o günü tarihini ve saatini girmemizi istiyor bu kısımları doldurduğumuz da belirtilen tarih ve zamandan sonra görevimizi planlamış olacağız. Planlamamızı yaptıktan sonra ileri deyip bir sonraki ekrana geçelim.
  • Bu ekranda ise sadece yapmamız gereken şey programı başlat seçeneğinin seçilmesi ve aşağıda bulunan ileri butonuna basılması olacaktır.
  • Son olarak’ta hazırladığımız bat dosyasını görev zamanlayıcısına tanımlamak olacaktır. Göz at seçeneğine basılarak bat dosyamızın bulunduğu dizininde bat dosyamızı seçmemiz gerekmektedir. Başlangıç kısmına da bat dosyanın bulunduğu dizini yazmanız gerekmektedir eğer yazmazsanız bat dosyanız yanlış çalışır, mutlaka başlangıç kısmını doldurunuz. Tüm seçenekleri doldurduktan sonra ileri deyip görevi bitirmiş oluyorsunuz.
  • Görevimizi oluşturduktan sonra görevin çalışıp çalışmadığını test etmek için, görev zamanlayıcı kitaplığından oluşturmuş olduğumuz görev ismini seçip Çalıştır butonuna tıkladıktan sonra görevinizi çalıştığını göreceksiniz.

Bu makaleyi uygulayıp nasıl bir sonuç aldığınız aşağıdaki yorum paneline yazıp yorumlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir