Bat dosyası ile dosya kopyalama

Bat Dosyası ile Dosya Kopyalama

Merhaba geveze online takipçileri bu yazımızda herhangi bir program kullanmadan bat dosyası ile dosya kopyalamayı anlatacağım sizlere.

  • Öncelikle kopyalama yapacağımız dizinleri belirlememiz gerekiyor. Ben D sürücüsünde bulunan backup dosyasını yine d sürücüsünde bulunan yedek klasörüne aktaracağım.
  • Yapacağımız ilk şey bir not defteri açıp kodları yazmak olacaktır. Aşağıda verdiğim kodları not defterine yazıp dosya uzantı şeklini .bat yaparak kaydetmeniz yeterli olacaktır.

xcopy /d/y \\D:\Backup\*.*  D:\yedek\

  • Yazdığımız kodların anlamları nedir? Teker teker anlatalım;
  1. xcopy komutu ne işe yarar:  Kopyalama komutu dur. Bu komut ile kopyalama işlemini yapıyoruz.
  2. /d komutu ne işe yarar : Belirtilen tarihten ve sonrasinda degisen
    dosyalari kopyalar.
  3. /y komutu ne işe yarar : Sorgulama yapmadan var olan dosyayı değiştirir yada üzerine yazar
  4. *.* komutu ne işe yarar :  Backup klasörünün içinde ne varsa kopyalar

Bat dosyasını kaydedip çalıştığından emin olduğunuzdan sonra, aklınıza şöyle bir soru gelebilir; ben bu bat dosyasını manuel değilde otomatik olarak günün belirli bir saatinde otomatik çalıştırmak istiyorum ? Burada yine windows işletim sisteminin en güzel özelliklerinden biri olan görev zamanlayıcı yazılımı devreye giriyor. Bu yazılım sayesinde oluşturduğumuz .bat dosyasını istediğimiz saatlerde çalıştırabileceğiz. Görev zamanlayıcı nasıl kullanılır yazımıza bakarak görev zamanlamadan bat dosyasının nasıl çalıştıracağımızı anlattık sizlerde bu konuya bakıp görev zamanlayıcı kullanabilirsiniz.

İşlemleri bitirdiğimizde çalışıp çalışmadığını kontrol edip yorum yazarsanız bu yazıya bakan diğer kullanıcılarda ön bilgi sahibi olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir